od jajka do jabłek
czyli „od początku do końca”
Jajko jest w jakimś sensie tajemnicze, magiczne jest także
niewątpliwie, idealnie piękne.
Jest jednym z najstarszych
symboli używanych w obrzędowości różnych kultur.
Jest elementem mitów kosmogonicznych, mówiących o powstawaniu
ziemi, nieba oraz słońca z jego skorupek i żółtka. W istnienie „kosmicznego”
jajka, z którego powstał wszechświat
wierzyli m.in. Celtowie, Babilończycy czy Egipcjanie. Niemal wszędzie jajko
uważane było za symbol początku życia i początku wszechrzeczy.
U wielu ludów w różnych zakątkach świata jajko było używane w
magii i lecznictwie, wykorzystywano je do oczyszczenia i ochrony przed szeroko
rozumianym złem.
U Słowian jajko związane było z kultem boga słońca, było
symbolem solarnym, symbolem nowego życia, narodzin, a
przez to stało się przedmiotem kultu. Z czasem
stało się wielkanocną „pisanką” i
symbolem zmartwychwstania.
Zwyczaj
malowania jaj narodził się na terenie sumeryjskiej Mezopotamii i rozpowszechnił
się w starożytności na całym obszarze śródziemnomorskim. Najstarsze pisanki
liczą ponad 5000 lat i pochodzą z terenów Mezopotamii.
Zdobione jajo-pisanka, ten prastary magiczny symbol, który w
naszych czasach jest kontynuacją pięknych tradycji, czasami staje się małym
dziełem sztuki i coraz częściej uroczą formą prezentu.



No tak- słyszałam,że piękne, ale nie sądziłam,że aż tak! Rewelacja!
OdpowiedzUsuńBardzo dziękuję :)
OdpowiedzUsuń